top of page

>Świąteczne inspiracje.<

  • Zdjęcie autora: Patrycja
    Patrycja
  • 20 gru 2022
  • 9 minut(y) czytania

Jeśli szukasz inspiracji na świąteczne przepisy, to jesteś we właściwym miejscu. Wybrałam kilka propozycji potraw tradycyjnych jak i wegetariańskich, które sprawią, że święta będą nam się kojarzyć z pysznymi i zdrowymi daniami.



Jako pierwsza, ta której nie może zabraknąć, królowa polskich stołów:


SAŁATKA JARZYNOWA



Przygotowanie: ok 1 h 20 min

Składniki: – 3 marchewki

– 2 pietruszki – połowa selera korzeniowego – 3 ziemniaki – 2 jabłka – 3-4 ugotowane na twardo jaja – 5 ogórków kiszonych – 1 puszka zielonego groszku – 4 łyżki majonezu – 2 łyżeczki musztardy sarepskiej – pieprz, sól – liść laurowy, ziele angielskie

Przygotowanie:


  1. Jeśli gotujesz warzywa specjalnie do sałatki, zrób następujące czynności: marchewki, pietruszki i seler obierz, włóż do garnka wraz z przyprawami: listkiem laurowym, zielem angielskim, solą i pieprzem. Zalej wodą i ugotuj przez około 30 minut, aż warzywa staną się miękkie.

  2. Ugotuj ziemniaki i pozostaw do ostygnięcia. Jaja ugotuj na twardo, przestudź i obierz ze skorupek.

  3. Pokrój wszystkie ugotowane warzywa w bardzo drobną kostkę. Posiekaj także jaja, ogórki kwaszone (nie musisz ich obierać ze skóry), obrane jabłko. Dodaj zielony groszek, a następnie majonez, musztardę oraz sól i pieprz do smaku. Jeśli sosu jest za mało dodaj jeszcze nieco majonezu. Sałatkę przechowuj w lodówce w zamkniętym pojemniku lub słoiku.

Wegańska sałatka jarzynowa



Czas przygotowania: do godziny


Składniki na dużą miskę:

- 4 ziemniaki - 2 marchewki - 1 pietruszka - ćwiartka malutkiego selera - 1 puszka porządnie opłukanego groszku lub 1 szklanka mrożonego groszku - ugotowanego do miękkości

- ½ kwaśnego jabłka - 4 duże ogórki kiszone - 1 cebula - 1 ¼ szklanki majonezu sojowego - 2 łyżeczki musztardy - 1 łyżeczka czarnej soli * - czarny pieprz


Przygotowanie:

  1. Ziemniaki, marchew, pietruszkę i seler dokładnie wyszorować i nie obierając ugotować do miękkości w osolonej wodzie.

  2. W międzyczasie obrać jabłko, pokroić w bardzo drobną kostkę, następnie równie drobno pokroić ogórki kiszone i cebule.

  3. Kiedy warzywa będą już ugotowane, odstawić je na chwilę do przestudzenia, obrać i pokroić w bardzo drobną kostkę.

  4. Połączyć wszystkie warzywa z majonezem, dodać musztardę, sól oraz czarny pieprz i wszystko dokładnie wymieszać. Spróbować i doprawić do smaku dodając ewentualnie więcej soli lub musztardy, a następnie odstawić na całą noc do przegryzienia.


Porady:

  • Czarna sól, zwana też solą Kala Namak, to indyjska przyprawa o charakterystycznym, jajecznym aromacie. Nie można jej niczym zastąpić, ponieważ jest kluczowa dla sukcesu wegańskiej sałatki jarzynowej – to dzięki niej sałatka ma delikatny, jajeczny posmak, chociaż wcale nie zawiera jajek. Można używać jej także do doprawiania majonezów, past do chleba, tofucznicy i wielu innych potraw, nie kosztuje dużo i wystarczy na bardzo długo. Do kupienia w wybranych sklepach ze zdrową żywnością.

  • Sojowy majonez można zastąpić innym ulubionym majonezem o dobrej, płynnej konsystencji.


BAKŁAŻANY PO KASZUBSKU (wege)




SKŁADNIKI:

  • bakłażan - 2 szt

  • cebula - 1 duża szt

  • rodzynki - 1/3 szklanki

  • przecier pomidorowy - 2 łyżki

  • woda - 1/2 szklanki

  • cukier - 1 łyżeczka

  • sól, pieprz - do smaku

  • ocet balsamiczny - do smaku, ok. 1 łyżka

  • liść laurowy - 2-3 szt

  • ziele angielskie - 3-4 kulki

  • kolendra - 1/3 łyżeczki ziarenek

  • olej rzepakowy - do smażenia

PRZYGOTOWANIE:

  1. Bakłażany pokrój w plastry o grubości ok.1 cm.

  2. Plastry usmaż do miękkości na oleju. Posól i odstaw.

  3. Na patelnię wlej nieco oleju, dodaj pokrojoną w piórka cebulę, dodaj cukier i smaż na małym ogniu, aż będzie zupełnie miękka.

  4. Dodaj przyprawy: liść laurowy, kolendrę, ziele angielskie.

  5. Dodaj przecier pomidorowy, rodzynki i wlej wodę. Gotuj na małym ogniu, aż sos zgęstnieje.

  6. Dopraw sos do smaku (sól, cukier, ocet balsamiczny, pieprz…).

  7. Do ciepłego sosu włóż plastry bakłażana.

  8. Danie (np. przełożone do słoika) wstaw do lodówki, najlepiej na noc. Podawaj w temp. pokojowej.



ŚLEDZIE Z ŻURAWINĄ





SKŁADNIKI:


- 8 filetów śledziowych a la matjas,

- 4-5 łyżek suszonej żurawiny,

- 1 średnia czerwona cebula,

- 2 goździki,

- 2 ziarna ziela angielskiego,

- 1 liść laurowy,

- świeżo mielony pieprz,

- oliwa z oliwek lub olej


Przygotowanie:


Śledzie namoczyć w zimnej wodzie – w zależności od stopnia słoności trwa to mniej więcej od 2 do 8 godzin, moje po 3 godzinach były OK.

Cebulę pokroić w piórka. Żurawinę zalać gorącą wodą i moczyć kilka minut. Filety pokroić na 3 części każdy.

W słoiku układać warstwami rybę, cebulę, żurawinę i przyprawy. Na koniec zalać śledzie oliwą tak, by były przykryte. Słoik zamknąć i włożyć do lodówki na dobę lub dwie.



PIKANTNE ŚLEDZIE Z CHILLI I KOLENDRĄ



Przygotowanie: 30 minut + moczenie śledzi

Składniki:

– 4-6 filetów śledziowe ala Matias (najlepiej moczonych w wodzie, a nie w oleju) – 2-4 szalotki (w zależności od wielkości), możesz zastąpić ostrą cebulką – 1/3 szklanki posiekanych ostrych korniszonów (mogą być zwykle korniszony lub klasyczne ogórki konserwowe) – 6 łyżek pikantnego ketchupu – 1 łyżka octu balsamico – od 1/2 do 1 łyżeczki ostrego chilli w płatkach (dostosuj do siebie) – 1 pęczek świeżej kolendry (najlepiej kup doniczkę świeżej kolendry i zużyj całość) – 1/2 łyżeczki pieprzu – 1 łyżka oliwy z oliwek


Przygotowanie:

  1. Śledzie wyjmij ze słonej zalewy, wypłucz pod zimną wodą i zalej na 2-3 h lodowatą wodą lub wodą z dodatkiem kilku kostek lodu. Podczas moczenia możesz raz lub dwa zmienić wodę, wtedy efekt będzie szybszy i jeszcze lepszy.

  2. Szalotki bardzo drobno posiekaj w kostkę i wrzuć na patelnię z 1 łyżką oliwy. Podsmażaj, aż się zeszklą.

  3. Posiekaj korniszony w bardzo drobną kostkę. Ja używam do sosu pikantnych korniszonów, ale jeśli takich nie masz możesz użyć, albo małych klasycznych korniszonów, albo ogórków konserwowych. Podałam Ci ilość po pokrojeniu, łatwiej wtedy ustalić ile korniszonów czy dużych ogórków pokroić. Oczywiście możesz dodać nieco więcej lub mniej

  4. Do miski dodaj ogórki, zeszkloną cebulę, ketchup oraz ocet balsamico. Z pęczka kolendry odłóż kilka listków do ozdoby a resztę posiekaj razem z gałązkami. Posiekaną kolendrę dodaj do sosu i wtedy dopraw wszystko pieprzem i chilli.


Teraz możesz to zrobić stopniowo, aby dopasować poziom ostrości. Nie dodawaj już soli, śledzie mają jej wystarczająco!

  1. Śledzie osusz i pokrój na mniejsze kawałki. Układaj na półmisku i obok lub na śledzie wykładaj przygotowany sos. Przyozdabiaj listkami kolendry i podawaj. Te śledzie najlepiej zrobić przed podaniem.



PIECZONE ZIEMNIAKI Z ROZMARYNEM




Przygotowanie: 1 h Ilość porcji: 2

Składniki: – 700-900 g ziemniaków (najlepiej młodych, małych) –oliwa z oliwek – sól i pieprz – 2- 3 ząbki czosnku – 2 łyżki świeżego drobno posiekanego rozmarynu – 2-3 łyżki tartego parmezanu


Przygotowanie:

  1. Ziemniaki dokładnie wyszoruj i ugotuj w osolonej wodzie. Ziemniaki powinny być miękkie ale uważaj aby ich nie rozgotować.

  2. W tym czasie rozgrzej piekarnik do 200 st C.

  3. Przygotuj blachę do pieczenia. Po ugotowaniu ziemniaków odlej z nich wodę, daj im kilka minut przestygnąć. Następnie dodaj 2 łyżki oliwy do garnka i wymieszaj je, tak aby oliwa pokryła wszystkie.

  4. Przełóż ziemniaki na blachę. Lekko zgnieć każdego ziemniaka, tak aby nie rozdzielił się na kilka części a jedynie był bardziej spłaszczony. Teraz polej ziemniaki jeszcze odrobiną oliwy, dopraw je solą i pieprzem i wstaw do piekarnika.Piecz ziemniaki około 15-20 minut aż skórka nieco ściemnieje, będzie bardziej chrupiąca, a środek pyszny i miękki.

  5. W tym czasie przygotuj oliwę z ziołami. Wystarczą 2-3 łyżki oliwy, rozmaryn, czosnek przeciśnięty przez praskę, trochę soli i pieprzu do smaku.

  6. Ziemniaki po upieczeniu wyjmij, polewaj oliwą ziołową i posyp obficie tartym parmezanem. Podawaj!

Uwaga: może się tak zdarzyć że nie przepadasz za rozmarynem. Wykorzystaj wtedy na przykład świeże oregano, też pasuje idealnie


DORSZ W PAPILOTACH




Przygotowanie: 30 minut Ilość porcji: 2

Składniki:

– filet z polędwicy z dorsza – 2 porcje po 70-100 g każda – 1 średni por – 2 garści świeżych liści szpinaku – 1 ząbek czosnku –4 łyżki oliwy z oliwek – 1 łyżeczka oregano – sól i pieprz

Przygotowanie:

  1. Pora pokrój w plasterki a następnie przepłukuj na sitku pod bieżącą wodą. Włóż do miski i zalej wrzątkiem na około 10 minut, po czym odcedź pora z wody.

  2. Rybę umyj i osusz.

  3. Przygotuj oliwę, dodaj do niej przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku oraz oregano. Dodaj też szczyptę soli.

  4. Na pergaminie papieru do pieczenia połóż garść świeżych umytych liści szpinaku, na szpinaku połóż porcję ryby, dopraw solą i pieprzem, następnie na rybie połóż połowę pokrojonego wcześniej i sparzonego pora, a na koniec polej wszystko połową porcji sosu powstałego z oliwy. Czynność powtórz z drugim kawałkiem na drugiej porcji papieru do pieczenia

  5. Z papieru do pieczenia tworzę papilot zamykając w nim rybę i mocno zakręcając obrzeża. Tak przygotowane pakunki połóż na blasze lub w naczyniu do zapiekania i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 st C.

  6. Piecz rybę przez 20-23 minuty.

  7. Po wyjęciu przetnij delikatnie górna część papieru do pieczenia i podawaj rybę na talerze.


ŁOSOŚ W SOSIE MIODOWO-MUSZTARDOWYM




Przygotowanie: 20 minut Ilość porcji: 2

Składniki ryba:

– filet z łososia ze skórą lub bez, około 300 g – 2 łyżki miodu płynnego – 2 łyżki miękkiego masła – 2 łyżki musztardy Dijon lub musztardy sarepskiej – 1 łyżka musztardy ziarnistej francuskiej – 4 ząbki czosnku – 2 łyżki soku z cytryny – 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne lub ostrego chilli – sól – posiekana natka pietruszki do podania – do podania: cząstki cytryny

Przygotowanie:

  1. Piekarnik rozgrzej do 190 st C.

  2. Blachę wyłóż dużym kawałkiem folii aluminiowej, ja daję nawet w warstwy jeśli folia nie jest bardzo gruba i mocna. Na folii połóż płat umytego i osuszonego łososia doprawionego odrobiną soli.

  3. W garnuszku wymieszaj miód, masło, obie musztardy, czosnek i sok z cytryny. Krótko podgrzej aż masło się rozpuści i całość połączy.

  4. Połowę sosu dodaj na łososia i rozprowadź go za pomocą pędzla kuchennego. Resztę zachowaj. Weź jeszcze jeden arkusz folii aluminiowej i zakryj łososia od góry łącząc brzegi, tak aby zrobić szczelny pakunek.

  5. Wstaw rybę do piekarnika na 10-12 minut. Po tym czasie wyjmij rybę, usuń folię z góry, posmaruj resztką sosu miodowo-musztardowego, przełącz piekarnik na funkcję grill lub grzanie od góry i wstaw ponownie na 5-6 minut. Łosoś powinien się nieco przyrumienić.

  6. Łososia wyjmij z piekarnika, posyp posiekaną pietruszką i podawaj z cząstkami cytryny.


FASZEROWANE PIECZONE PIECZARKI.




SKŁADNIKI (12 sztuk):

- 12 średnich pieczarek brunatnych lub zwykłych

- 1 szklanka posiekanych suszonych - pomidorów w zalewie (ok. 180g)

duża garść świeżej bazylii

- 1/2 szklanki orzeszków piniowych

- 2 łyżki tahini

- sok z 1/2 limonki lub cytryny

- sól i pieprz, do smaku

PRZYGOTOWANIE:


Pieczarki myjemy, obsuszamy i usuwamy nóżki z kapeluszy.

Siekamy suszone pomidory, przygotowujemy resztę składników.

Nagrzewamy piekarnik do 200°C.

W misce mieszamy posiekane suszone pomidory z orzeszkami piniowymi, porwanymi listkami bazylii, tahini, solą, pieprzem i sokiem z cytryny.

Kapelusze pieczarek układamy na blasze wyłożonej papierem i do każdego z nich nakładamy farsz.

Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 15-20 minut.

Serwujemy od razu.


Pasztet warzywny nie tylko od święta;) (wege)




Składniki:

  • 3 niewielkie cebule (łącznie ok. 200 g),

  • 100 g oliwy z oliwek,

  • 5 małych marchewek (łącznie ok. 130 g),

  • 1 mały korzeń pietruszki (35 g),

  • 1 mały kawałek selera (70 g),

  • 1 burak (u mnie 165 g),

  • 3 średnie ziemniaki,

  • 0,5 szklanki zielonej, suchej soczewicy

  • 1 szklanka płatków owsianych (u nas bezglutenowe),

  • 5 szt. suszonych pomidorów (40 g),

  • 1,5 szklanki wody,

  • zioła i przyprawy: czubryca (cząber + sól + natka pietruszki + czosnek), curry, bazylia, lubczyk, garść posiekanej natki pietruszki, opcjonalnie sól.


Przygotowanie:


Cebulę obieramy, kroimy drobno i szklimy w oliwie z oliwek.

Marchew, seler, korzeń pietruszki i buraka obieramy, myjemy i rozdrabniamy w urządzeniu lub trzemy na tarce. Zalewamy wodą, dodajemy cebulę, dorzucamy soczewicę i gotujemy przez niecałe 15 minut. Im więcej wody tym bardziej wilgotny będzie pasztet. Jeśli chcę, aby służył nam głównie jako „pasztet na chleb” i łatwo się rozsmarowywał to daję więcej wody (nawet 2 szklanki). Jeśli chcę, aby był bardziej suchy to daję mniej wody. W trakcie gotowania na niewielkim ogniu należy wszystko mieszać, aby nie przywierało.


W międzyczasie obieramy i gotujemy ziemniaki.


Po ostygnięciu wszystko ze sobą miksujemy: ostudzone i ugotowane warzywa, ziemniaki i płatki owsiane, a także solidną ilość ziół i przypraw (włącznie z dużą ilością natki pietruszki) oraz suszone pomidory. Ja nie miksuję nigdy na gładką masę, bo lubię wyczuwalne grudki.

Masę nakładamy do foremek wyłożonych papierem do pieczenia. Można go delikatnie wysmarować tłuszczem. Papier jest zbędny jeśli mamy foremki silikonowe.


Pasztet pieczemy w temperaturze 180 stopni (góra – dół) przez ok. 50 minut.


Kroimy po całkowitym ostudzeniu, podajemy z pieczywem lub jak kto woli.



ŚWIĄTECZNY BLOK CZEKOLADOWY




SKŁADNIKI:

  • gorzka czekolada - 200 g

  • masło - 100 g

  • migdały - ok. 80 g

  • ciasteczka - ok. 5 szt

  • wiśnie w syropie - ok. 10 szt

  • orzechy laskowe - ok. 40 g

  • sól morska - szczypta

PRZYGOTOWANIE:

  1. Masło rozpuść w rondelku.

  2. Dodaj połamaną na kawałki czekoladę i połącz, aż ta się roztopi.

  3. Do masy dodaj wybrane dodatki* i szczyptę soli, delikatnie połącz.

  4. Całość przełóż do foremki wyłożonej folią spożywczą.

  5. Blok czekoladowy wstaw do lodówki, najlepiej na noc.

  6. Deser podawaj w temperaturze pokojowej.

* ilość dodatków podane orientacyjnie


KOMPOPT Z SUSZONYCH JABŁEK



Przygotowanie: 30 minut+ suszenie jabłek

Składniki: –100 g suszonych jabłek – 1 l wody – opcjonalnie: odrobina cukru i sok z cytryny, choć według mnie są zbędne

Przygotowanie:

  1. Owoce włóż do garnka i zalej wodą. Rozpocznij gotowanie i kiedy całość zacznie bulgotać, zmniejsz ogień na średni i gotuj jeszcze przez 5 minut.

  2. Po tym czasie wyłącz płomień, garnek przykryj pokrywką i odstaw na minimum 30 minut, aby kompot nabrał aromatu i smaku.

  3. Po tym czasie możesz dodać nieco cukru i soku z cytryny jeśli to konieczne, jeśli wybierzesz dość słodkie jabłka do suszenia, kompot nie będzie wymagał żadnego dodatkowego cukru, będzie przyjemnie, naturalnie słodki i lekko kwaskowaty. Przepyszny!

  4. Do szklanki z kompotem możesz wrzucić goździki lub laski cynamonu, dadzą dodatkowy aromat.

SUSZENIE JABŁEK

Składniki: – świeże jabłka, dowolna ilość

Przygotowanie:

  1. Jabłka umyj, osusz i pokrój na cienkie plastry. Usuń takie elementy jak ogonek czy pestki. Nie jest konieczne wykrawanie środka jabłek, ale możesz to zrobić.

  2. SUSZENIE W PIEKARNIKU: Jabłka umieść na blasze i włóż do piekarnika rozgrzanego do temperatury 40-60°C. Susz około 3h – czas dopasuj do grubości plastrów i samych owoców.

  3. SUSZENIE W SUSZARCE DO GRZYBÓW I OWOCÓW – na tackach połóż jabłka i włącz suszarkę. Czas dopasuj do programu na którym suszysz, lepiej to robić w niższej temperaturze i dłużej. Ja zmieniam co jakiś czas kolejność tacek, a później stopniowo wyjmuję już wysuszone plastry.

  4. SUSZENIE W POMIESZCZENIU – jabłka możesz suszyć na blacie, rozkładając na grzejniku na czystych ściereczkach. Wtedy czas suszenia jest dużo dłuższy, ale nie zużywasz energii, a długi proces tylko służy jabłku

  5. KIEDY JABŁKA SĄ GOTOWE? Gdy tylko przestaną wydzielać sok, nie lepią się podczas naciśnięcia palcem ani nie łamią.

  6. PRZECHOWYWANIE: Jabłka najlepiej przechowywać w woreczkach papierowych lub płóciennych. Jeśli nie macie woreczków, możecie włożyć je do kartonu wyłożonego papierem . Jabłka należy przechowywać w suchym i ciemnym otoczeniu, najlepiej w jednej z kuchennych szafek.



> S M A C Z N E G O ! <



 
 
 

Commentaires


bottom of page